Какво трябва да знае и умее един счетоводител, за да стане търсен специалист?
Една от причините да се обучавате за счетоводител е голямото търсене на специалисти в тази професия. Но за да се заинтересуват работодателите не само да ви наемат в организацията си, но и да ви осигурят добри финансови условия и възможности за кариерно израстване, само дипломата за образование не е достатъчна.
Ще имате нужда от задълбочени и подходящи познания, по счетоводство способност за бързо и компетентно решаване на професионални проблеми. Как един начинаещ може да придобие тези качества?
Ще говорим за това по-нататък, но първо нека разберем какво всъщност прави счетоводителят. Прочетете нашите съвети за специалисти счетоводители в следващите редове.
Основни и допълнителни отговорности на специалисти счетоводители
Длъжностната характеристика на счетоводителя се съставя директно на мястото на дейност на специалиста, като се вземе предвид областта на неговата работа.
Най-често ето какъв е списъкът с отговорности, ето какво включва:
- поддържане на първична счетоводна документация;
- приемане, контрол и обработка на първична документация: договори с контрагенти, актове, стокови и приемо-предавателни разписки, кадрови и касови документи и др.;
- изчисляване, начисляване, преотстъпване на данъци и такси за отчетни периоди;
- участие в разплащания с доставчици и клиенти;
- отразяване в счетоводните сметки на операциите по движението на дълготрайни активи и материални запаси;
- регистрация на финансови транзакции за покупка и продажба на продукти;
- счетоводно отчитане на ДМА, имущество, пасиви на предприятието;
- данък върху заплатите и доходите на физическите лица;
- извършване на различни плащания, включително по граждански договори;
- издаване на удостоверения за заплати по искане на служители на фирмата;
- организиране на управленско и данъчно счетоводство;
- изготвяне и подаване на счетоводна и данъчна отчетност Списъкът с отговорностите на счетоводителя често включва и други функции, свързани със спецификата на предприятието. Например, той може да взаимодейства с банки, да работи с износ и внос и да участва в инвентара. Големите предприятия обикновено имат цял счетоводен отдел, където всеки специалист отговаря за своята област – единият работи с първични документи, вторият със заплати и т.н.
Малките фирми наемат счетоводители от общ профил, а понякога задълженията на този специалист се изпълняват от самия директор на фирмата .