Бизнес мениджмънт – какво е това?
Какво ли е бизнес мениджмънт? Откъде идват всички онези бизнес проекти, които трябва да управляват завършилите бизнес мениджъри?
Въз основа на различни източници можем да кажем, че бизнес мениджмънта е било, остава и ще остане дълго време извън конкуренцията като най-популярната специалност при получаване на висше образование, не само на първия, но и на втория етап на висшето образование.
Каква е причината? По правило е трудно да се намери работа по първата придобита специалност с тясна специализация, или очакванията по отношение на заплатите са надценени, а завършилият, получил специалността, се връща да учи, за да получи една от най-универсалните специалности в света – бизнес мениджмънт.
Съвременният свят работи на търговска основа – той е изтъкан от малки бизнес идеи, големи бизнес проекти и търговски гиганти. Целият свят е изпълнен с бизнес, но не само. Наред с търговската сфера има огромен брой организации с нестопанска цел, сдружения с нестопанска цел и други институции и всички те изискват бизнес мениджъри – лидери, финансисти, търговци: управлението на бизнеса се основава на тези три специфични профила.
Естествено, млад човек с нова степен на бизнес мениджър няма веднага да се издигне до висините на търговията, но той има възможност да отиде да работи в организация чрез управление и постепенно да се издигне по кариерната стълбица до нивото на висш мениджър .
Ако имате способността да работите в сферата на продажбите, можете да започнете като агент по продажбите и да достигнете до маркетинг директор или от обикновен счетоводител до финансов мениджър. Със сигурност учебните програми за управление на бизнеса в приложените висши и магистърски степени гарантират придобиването на сериозен багаж от знания и опит и в трите профила без тясна специализация. Всеки ще може да се специализира в управлението, финансите или търговията на работното си място.
Бизнес мениджмънтът е наука. Знаете ли, че е така?
Много бизнесмени смятат, че не е необходимо да се учи бизнес – ако имаше концепция и изобретателност, щеше да дойде опит. Всъщност, ако искате да изградите голяма и успешна компания, с управлението, както и с всички останали, трябва да се занимавате сериозно.
Бизнес мениджмънта като единна система: история на появата на концепцията, елементи, цели, планиране и контрол.
Няма човек сред нашите съвременници, който никога да не е чувал думата „мениджмънт“. Днес тази концепция е популярна до такава степен, че рядко някой се замисля какво всъщност представлява нейната основа.
Специалистите по мениджмънт, преподаватели и студенти от икономически катедри в университетите свързват този термин с управлението на компания или бизнес като цяло, тоест с търговията. Тези изводи обаче са фундаментално погрешни.
Идентифицирането на понятията
„Системи за управление на бизнеса“ и „мениджмънт“ започва през 20-ти век, след края на световната икономическа криза през 1939 г.
Онези, които печелеха хляба си от търговията, често са били третирани с насмешка, смятали ги за хора от долната класа. Подобни тенденции доведоха до факта, че терминът „мениджмънт“ практически престанал да се използва: използва се само думата „управление“.
По-късно се откриват институти и университети, където преподават дисциплини, свързани с държавното управление. Разбира се, че след 1944 г. всичко отново се променило. Отношението на хората към бизнеса станало по-лоялно – в това отношение този термин отново започнал да се използва. Постепенно бизнес мениджмънтът се превърнал в отделна област, която изисква подробно проучване. С течение на времето тази концепция и терминът „мениджмънт“ в съзнанието нахората са станали идентични. Но това не означава, че сега можете свободно да поставите знак за равенство между тях.
Тълкуването на термина „мениджмънт“ е много разнообразно. Като цяло може да се определи като управление на човешки дейности, управление на бизнес процеси и самите бизнес субекти. Същността на понятието „бизнес“ не поражда никакви въпроси: означава всяка търговска дейност, която носи печалба.
Как да се обясни какво е бизнес мениджмънт? Всъщност това е цяла наука, за която са написани огромен брой книги и статии. С прости думи, това е набор от мерки за планиране, анализ и организиране на предприемачески дейности с цел постигане на положителен финансов резултат. Основната мисия на всяка търговска компания днес е да максимизира печалбите и всички дейности по управление на бизнеса се свеждат до точно тази цел.
От какви елементи се състои бизнес мениджмънта?
Когато управлявате компания, е важно да вземете предвид няколко компонента едновременно:
- Основните цели на дейностите, свързани с правенето на бизнес.
- Бизнес планиране.
- Бизнес организация.
- Мониторинг на предприемаческата дейност и нейните резултати.
Ако не вземете предвид поне един от тези елементи на системата за управление, не може да става дума за компетентно ръководство на организацията и за бизнес мениджмънт.
Без планиране и прогнози за бъдещето е трудно да се говори за успешно развитие. Във всяка дейност е важно да се предвидят възможни ситуации и събития. Ако не контролирате бизнес процесите, тогава рисковете от намаляване на ефективността на производството ще се увеличат значително. Това неминуемо ще доведе до намаляване на печалбите.
Особено важен е такъв елемент от системата като самите служители на предприятието. Те поемат цялата работа, необходима за функционирането на организацията. Тяхната мотивация и подкрепа са много важни за стабилността и растежа на производствената ефективност. В много отношения успехът зависи и от атмосферата в отбора. В трудна психологическа среда хората губят желанието да работят усърдно и добросъвестно, което в крайна сметка се отразява на резултатите от тяхната работа.